Nowoczesne systemy ogrzewania
  
  

Zasilanie awaryjne UPS

         W dzisiejszych czasach nie wyobrażamy sobie funkcjonowania bez energii elektrycznej. Grawitacyjne instalacje centralnego ogrzewania odchodzą już do przeszłości a w każdej nowej instalacji jest choć jedna pompa obiegowa, która wymaga zasilania elektrycznego. Kocioł gazowy lub kocioł na ekogroszek nie uruchomi się bez energii elektrycznej.

         Sytuacje w których nasze budynki pozbawione są energii elektrycznej zdarzają się rzadko, ale w przypadku braku napięcia nie funkcjonuje instalacja centralnego ogrzewania, cyrkulacja ciepłej wody użytkowej, nie działają również kolektory słoneczne. O ile dłuższe oczekiwanie na ciepłą wodę jest mniejszym problem, to już zimne pomieszczenia w budynku będą nam bardziej dokuczały. Podobna sytuacja będzie z instalacją solarną, która po kilkudziesięciu minutach braku odbioru ciepła kolektorów słonecznych w słoneczny dzień przejdzie w stan stagnacji i uruchomi się dopiero, gdy temperatura na kolektorach spadnie (najczęściej dopiero wieczorem).

         Rozwiązaniem tych problemów są systemy awaryjnego zasilania, które podtrzymują pracę wymienionych urządzeń nawet przez kilkanaście godzin. Zwykle jest to czas, w którym przywrócone jest zasilanie sieciowe, którego brak spowodowany był awarią lub rozbudową sieci elektrycznej.

         Systemy zasilania awaryjnego składają się z inwertera oraz odpowiednio dobranego akumulatora. Czas pracy zasilania awaryjnego uzależniony jest od poboru mocy podłączonych urządzeń oraz od pojemności akumulatora. Dla przykładu akumulator o pojemności 80Ah pozwoli na pracę urządzenia o mocy 50W przez około 20 godzin lub na 10 godzin pracy urządzeń o mocy 100W.

         Pracująca instalacja solarna pobiera około 50W, pompka cyrkulacyjna ciepłej wody użytkowej około 5W, gazowy kocioł kondensacyjny od 85W, kocioł na ekogroszek 150 W.

         Inwerter po wykryciu zaniku napięcia w sieci energetycznej błyskawicznie przełącza się na pracę z akumulatora. Pobiera z niego prąd i zasila podłączone odbiorniki, gdy napięcie pojawi się ponownie w sieci energetycznej, urządzenie automatycznie przełącza się na pracę sieciową i rozpoczyna ładowanie akumulatorów do ich maksymalnej pojemności.

Firma Aquaterm oferuje systemy zasilania awaryjnego polskich producentów urządzeń elektronicznych Tech i Tatarek.