Nowoczesne systemy ogrzewania
  
  

Ogrzewanie podłogowe

       Jeśli zastanawiamy się nad ogrzewaniem pomieszczeń pierwsze skojarzenia zazwyczaj kierujemy w stronę grzejników. Temperatura grzejników nierzadko musi być wysoka by zapewnić odpowiedni komfort cieplny, ponieważ ciepło w większości oddawane jest przez konwekcje a w nieznacznej części przez promieniowanie.

       Ogrzewanie podłogowe funkcjonuje inaczej, elementem grzejnym jest cała podłoga w której rozłożone są rurki. Ciepło przekazywane w znaczącej części przez promieniowanie a udział konwekcji jest niewielki. Dzięki temu rozkład temperatury w pomieszczeniu jest bliski idealnemu rozkładowi temperatury dla człowieka.

Instalacja ogrzewania podłogowego posiada wiele zalet.

  • Ciepło jest równomiernie rozłożone w pomieszczeniu, nie występują gorące strefy przy grzejniku i chłodniejsze w miarę oddalania się od źródła ciepła.
  • Ogrzewanie dużą powierzchnią jaką jest podłoga zmniejsza  cyrkulację pyłów w pomieszczeniach, nie występują zakurzone miejsca w pobliżu grzejników.
  • Brak kaloryferów w pomieszczeniu ułatwia rozmieszczenie mebli, należy zwrócić tylko uwagę by były one na nóżkach. Pozwoli to na cyrkulacje powietrza pod nimi.
  • Rozlana na podłogę woda w łazience, kuchni czy ganku szybko odparowuje, pozostawiając powierzchnie suchą.
  • Niższe parametry czynnika grzewczego w porównaniu do ogrzewania grzejnikowego pozwalają na redukcję kosztów ogrzewania. Z instalacjami niskotemperaturowymi bardzo dobrze współpracują kotły kondensacyjne i pompy ciepła.

 Z instalacjami ogrzewania podłogowego wiążą się pewne ograniczenia.

  • Podłogówkę łatwo jest rozłożyć w nowopowstających budynkach. W zagospodarowanych pomieszczeniach najczęściej trzeba zrywać istniejące podłogi lub stosować lekkie systemy ogrzewania, które podnoszą poziom podłogi wraz z jej wykończeniem zaledwie o 5 cm.
  • Tradycyjne ogrzewanie podłogowe posiada pewną bezwładność, to znaczy dopiero po kilku godzinach, zaczniemy odczuwać, że temperatura w pomieszczeniu wzrasta. Suche podłogówki reagują zdecydowanie szybciej, już po kilkudziesięciu minutach można zauważyć zmiany temperatury.
  • Koszt instalacji ogrzewania podłogowego jest nieznacznie droższy od instalacji centralnego ogrzewania opartego na grzejnikach.
  • Wydajność instalacji uzależniona jest od materiału z którego wykonana jest podłoga. Największą sprawność uzyskujemy stosując materiały o dobrym przewodnictwie cieplnym np. płytki i terakotę. Odpowiednie panele i drewno również może być stosowane na instalacje podłogowe, jednak należy to uwzględnić na etapie projektowania instalacji. Podłogówka nie powinna również być przykrywana wykładzinami i dywanami, które by ją izolowały.