Nowoczesne systemy ogrzewania
  
  

Ogrzewanie strefowe

Sterowanie strefowe ogrzewaniem pozwala na dokładną regulację temperatury w każdym pomieszczeniu. Nie jesteśmy skazani na jeden termostat umieszczony w salonie lub przedpokoju, który załącza lub wyłącza kocioł by utrzymać odpowiednią temperaturę wewnątrz budynku.

Stosując strefowe sterowanie, mamy możliwość dokładnej kontroli temperatury w każdym pomieszczeniu przez całą dobę. Możemy obniżyć temperaturę w pomieszczeniach, gdy nie ma nas w domu, i podnieść ją do odpowiedniej wysokości np. na godzinę przed naszym powrotem. Możemy również włączyć ogrzewanie tylko w wybranych pomieszczeniach np. łazienkach, nie załączając równocześnie ogrzewania w pozostałej części budynku.

System strefowego sterowania ogrzewaniem budynku składa się z:

 

  • elektrozaworów umieszczonych na rozdzielaczach (grzejnikowych i ogrzewania podłogowego)
  • centralki
  • pokojowych czujników temperatury

Pokojowe czujniki cały czas kontrolują temperaturę, gdy jest za niska dla danego programu czasowego, wysyłają komunikat do centralki, by ta otworzyła odpowiedni elektrozawór i uruchomiła kocioł. Rozpoczyna się dogrzewanie pomieszczenia, gdy tylko temperatura zostanie osiągnięta, centralka zamyka zawór i wyłącza kocioł.

Istnieją przewodowe i bezprzewodowe systemy sterowania strefowego. Dla tych pierwszych trzeba przygotować odpowiednią ilość przewodów elektrycznych łączących poszczególne pomieszczenia z szafką z rozdzielaczem, oraz rozdzielacz z kotłownią. System bezprzewodowy może być zamontowany praktycznie w każdym momencie budowy lub użytkowania budynku, potrzebuję tylko zasilania elektrycznego w szafkach z rozdzielaczem oraz odpowiednich rozdzielaczy.