Ogrzewanie strefowe
Sterowanie strefowe ogrzewaniem pozwala na dokładną regulację temperatury w każdym pomieszczeniu. Nie jesteśmy skazani na jeden termostat umieszczony w salonie lub przedpokoju, który załącza lub wyłącza kocioł by utrzymać odpowiednią temperaturę wewnątrz budynku.
Stosując strefowe sterowanie, mamy możliwość dokładnej kontroli temperatury w każdym pomieszczeniu przez całą dobę. Możemy obniżyć temperaturę w pomieszczeniach, gdy nie ma nas w domu, i podnieść ją do odpowiedniej wysokości np. na godzinę przed naszym powrotem. Możemy również włączyć ogrzewanie tylko w wybranych pomieszczeniach np. łazienkach, nie załączając równocześnie ogrzewania w pozostałej części budynku.
System strefowego sterowania ogrzewaniem budynku składa się z:
- elektrozaworów umieszczonych na rozdzielaczach (grzejnikowych i ogrzewania podłogowego)
- centralki
- pokojowych czujników temperatury
Pokojowe czujniki cały czas kontrolują temperaturę, gdy jest za niska dla danego programu czasowego, wysyłają komunikat do centralki, by ta otworzyła odpowiedni elektrozawór i uruchomiła kocioł. Rozpoczyna się dogrzewanie pomieszczenia, gdy tylko temperatura zostanie osiągnięta, centralka zamyka zawór i wyłącza kocioł.
Istnieją przewodowe i bezprzewodowe systemy sterowania strefowego. Dla tych pierwszych trzeba przygotować odpowiednią ilość przewodów elektrycznych łączących poszczególne pomieszczenia z szafką z rozdzielaczem, oraz rozdzielacz z kotłownią. System bezprzewodowy może być zamontowany praktycznie w każdym momencie budowy lub użytkowania budynku, potrzebuję tylko zasilania elektrycznego w szafkach z rozdzielaczem oraz odpowiednich rozdzielaczy.