Nowoczesne systemy ogrzewania
  
  

Stacje zmiękczające

         Woda z własnych ujęć studziennych jak również dostarczana z sieci wodociągowej może zawierać duże ilości zanieczyszczeń mechanicznych w postaci drobin piasku i żwiru oraz okruchów rdzy. Rozwiązaniem problemu związanego z zatykaniem perlatorów i cieknącymi kranami jest montaż filtrów mechanicznych chroniących wewnętrzną instalacje przed zanieczyszczeniami. Oferujemy państwu filtry mechaniczne z płukaniem wstecznym firmy Honeywell oraz BWT. W odróżnieniu od filtrów z wkładami bawełnianymi nie wymagają one dodatkowych nakładów w trakcie eksploatacji. Nie musimy wymieniać zanieczyszczonego filtra, wystarczy tylko obrócić pokrętło a zebrane zanieczyszczenia zostaną odprowadzone do kanalizacji. Obudowy wykonane są z przezroczystego materiału, dlatego w każdej chwili możemy sprawdzić stan zabrudzenia filtra i w razie konieczności dokonać jego wyczyszczenia.

        Oferowane filtry mechaniczne wychwytują zanieczyszczenia wielkości 90 μm (1 μm  to setna część milimetra)

         Kolejnym zagadnieniem związanym z jakością wody jest jej twardość. Twarda woda powoduje powstawanie kamienia kotłowego w podgrzewaczach wody, pralka i zmywarkach, a także osad w kabinach prysznicowych oraz wysuszanie skóry i włosów podczas kąpieli.

Zgodnie z polskimi normami (Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dn. 29 marca 2007 r., Dz. U. nr 61; poz 417) twardość wody ogólna wody do picia powinna wynosić 60-500 mg CaCO3.

 

 

  • Istnieje wiele skal twardości wody, do najpopularniejszych należy skala niemiecka i francuska.

 

 

mg CaCO3

stopień niemiecki ˚d

stopień francuski ˚f

mg CaCO3

1

0,056

0,1

stopień niemiecki ˚d

17,9

1

1,79

stopień francuski ˚f

10

0,56

1

 

Stopień twardości wody

Jednostka twardości wody

mg CaCO3

stopień niemiecki ˚d

stopień francuski ˚f

Woda bardzo miękka

<100

<5,6

<10

Woda miękka

100-200

5,6-11,2

10-20

Woda średnio twarda

200-350

11,2-19,6

20-35

Woda twarda

350-550

19,6-30,8

35-55

Woda bardzo twarda

>550

>30,8

>55

 

Przepływająca woda przez stacje zmiękczającą oddaje jony wapnia i magnezu odpowiedzialne za twardość i pobiera ze złoża jony sodu. Po kilku tysiącach litrów wody (w zależności od twardości) zmiękczonej wody złoże jest weksploatowane, wtedy stacja odbywa

cykl regeneracji. Regeneracja polega na usunięciu jonów wapnia i magnezu do kanalizacji i ponownym zastąpieniu ich przez jony sodu pochodzących z roztworu soli kuchennej. Średnio na jedną regeneracje zużywane jest około 2-3kg soli.

 Zalety zastosowania stacji zmiękczającej:

 

  • Brak kamienia w czajnikach i ekspresach do kawy, obniżenie kosztów podgrzewania wody (1 mm kamienia kotłowego zwiększa aż o 10% zużycie energii)
  • Ochrona pralki i zmywarki, nie potrzebne już będą preparaty ułatwiające pranie i chroniące pralkę.
  • Zmniejszenie zużycia detergentów do prania i zmywania
  • Brak osadu na bateriach i kabinach prysznicowych
  • Znika problem suchej skóry i włosów po kąpieli

Oferujemy państwu stację zmiękczające firmy BWT, SaoCal oraz Epuro.